Sprzęt narciarski – dla początkujących

sprzet narciarski

Jeśli zdecydowałeś się rozpocząć przygodę z jazdą na nartach, z pewnością szukasz informacji dotyczących niezbędnego sprzętu, w jaki musisz się zaopatrzyć na początek. Dobra wiadomość jest taka, że prawie cały sprzęt możesz wypożyczyć. Dzięki temu, jeśli nie spodoba Ci się nowy sport, wydasz niewiele.

Sprzęt, bez którego nie obejdzie się żaden narciarz:

1. Narty

Nie trzeba wspominać, że jest to niezbędne akcesorium w narciarstwie. Dla początkujących, jeżdżących okazjonalnie lub od niedawna wypożyczalnia nart i sprzętu zimowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze otrzymasz pomoc w odpowiednim doborze, a także będziesz mieć możliwość przetestowania różnych producentów i rodzajów. Dzięki temu zrozumiesz jaki sprzęt jest dla ciebie najlepszy. Gdy zdecydujesz się na zakup nart, nawet jeśli to sklep sportowy online, będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę.

2. Buty narciarskie

Dobrze dobrane buty to podstawa. Jeśli zdecydujesz się na niewygodne, odbiorą Ci one całą przyjemność z jeżdżenia. Dlatego też warto chwilę pochodzić po sklepie lub wypożyczalni, żeby sprawdzić, czy nic nie uwiera. Na początek dobrze jest wybrać buty narciarskie z jedną klamrą. Są one proste do zakładania i zdejmować, co na początku może okazać się dość istotne.

3. Kask narciarski

Nie ważne czy jeździsz rekreacyjnie, czy zawodowo, kask narciarski jest niezbędny. Upadając przy dużej prędkości jazdy, ubity śnieg jest twardy jak kamień. Nie ryzykuj niepotrzebnie swojego zdrowia i życia. Decydując się na zakup, zwróć uwagę, że nie może być on ani zbyt luźny, ani za ciasny. Najlepiej, żeby był około 1-2 cm większy niż Twoja głowa.

4. Gogle narciarskie

Gogle narciarskie chronią nie tylko przed rażącym słońce. Faktycznie promienie odbijają się od śniegu i bez nich trudno coś zobaczyć. Chronią one jednak wzrok podobnie jak okulary przeciwsłoneczne przed szkodliwym działaniem Słońca. Ponadto zabezpieczają oczy przed drobinkami śniegu unoszącego się w powietrzu.

Gogle narciarskie podzielone są na 3 kategorie:

  • gogle narciarskie dla kobiet
  • gogle narciarskie dla mężczyzn
  • gogle narciarskie dla dzieci

Różnią się wielkością i wagą. Damskie zwykle są mniej zabudowane, męskie najczęściej są obszerniejsze.

5. Kijki narciarskie

Kijki narciarskie nie są może najważniejszym akcesorium narciarza, ale warto z nich korzystać. Pomagają w prawidłowym ustawieniu ciała, korygują pewne niedoskonałości techniczne podczas jazdy. Kijki dobiera się do wzrostu i budowy ciała. Powinny mieć długość około 2/3 wysokości ciała. Warto także zwrócić uwagę na masę. Te lżejsze są zdecydowanie praktyczniejsze.

6. Odpowiedni strój narciarski

Kurtka narciarska i wodoodporne spodnie to podstawa, jeśli nie chcesz się przemoczyć po pierwszym upadku. Dobrze także zabezpieczyć dłonie rękawicami narciarskimi. Dłonie szybko przemarzają i bez odpowiedniej ochrony szybko popękają i będą bolały. Bielizna termiczna to także dobry pomysł. Jeśli możesz koniecznie się w nią zaopatrz. Pomaga regulować ciepłotę ciała.

Jest to kilka najważniejszych sprzętów, bez których trudno będzie obejść się na stoku. Na szczęście wiele z nich: narty, buty narciarskie, kask narciarski i kije narciarskie możesz spokojnie wypożyczyć. To z pewnością zdecydowanie zmniejszy koszty.

Dodaj komentarz